top of page

BETAINA: Naturalna miękkość i nawilżenie skóry

Zaktualizowano: 24 lis


betaina
Betaina

 

Betaina, znana również jako trimetyloglicyna, to organiczny związek chemiczny, który zyskuje coraz większą popularność w branży kosmetycznej. Jest to naturalny składnik występujący w roślinach oraz organizmach zwierzęcych, a jego zdolność do nawilżania i pielęgnacji skóry sprawia, że jest on ceniony przez producentów kosmetyków na całym świecie. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej tej fascynującej substancji, jej właściwościom i zastosowaniom w kosmetyce.

 

Co to jest betaina?

Betaina to organiczny związek chemiczny, który można znaleźć zarówno w naturze, jak i otrzymywać w procesach przemysłowych. Jest naturalnym humektantem, co oznacza, że przyciąga i zatrzymuje wilgoć. Humektanty są kluczowymi składnikami wielu produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry.


Spis treści

Co to jest betaina

Właściwości i działanie betainy

Czy wiesz, że...?

Stosowanie betainy w kosmetykach

Przeciwwskazania do betainy

Dowody naukowe

Źródła

FAQ - wszystko, co musisz wiedzieć!


Właściwości i działanie betainy

· Nawilżenie: Jedną z głównych właściwości betainy jest jej zdolność do nawilżania skóry. Substancja ta przyciąga wilgoć do naskórka, co sprawia, że skóra staje się miękka i gładka. Działa to szczególnie korzystnie na skórę suchą i odwodnioną.

· Łagodzenie podrażnień: Betaina posiada właściwości łagodzące, co oznacza, że może pomagać w redukcji podrażnień skóry. Jest to szczególnie przydatne dla osób z wrażliwą skórą, która reaguje na różne czynniki, takie jak promieniowanie UV czy substancje drażniące.

· Ochrona przed utratą wilgoci: Betaina tworzy na powierzchni skóry delikatny film, który chroni przed nadmierną utratą wilgoci. Działa to jak naturalna bariera, która zapobiega wysuszeniu skóry.

· Wspomaganie procesów regeneracyjnych: Betaina może wspomagać procesy regeneracyjne skóry, co przyspiesza gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Jest to szczególnie ważne w przypadku skóry uszkodzonej przez słońce lub inne czynniki zewnętrzne.

 


 

Czy wiesz, że…?

Czy wiesz, że betaina, znana również jako trimetyloglicyna, została pierwotnie odkryta w cukrze buraczanym? To prawda! Betaina była pierwszy raz izolowana z soku z buraka cukrowego przez niemieckiego chemika Wilhelma Stearla w 1865 roku. Początkowo wyodrębniono ją jako związek chemiczny związany z cukrem buraczanym, ale później odkryto jej szerokie zastosowanie, w tym w kosmetykach, dzięki jej właściwościom nawilżającym i łagodzącym. Dzięki tym właściwościom betaina stała się cenionym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry i włosów, a jej pochodzenie jest związane z cukrownictwem.

 Stosowanie betainy w kosmetykach

Betaina znajduje zastosowanie w różnych rodzajach kosmetyków, w tym w kremach nawilżających, balsamach do ciała, szamponach, odżywkach do włosów, płynach micelarnych i wielu innych. Można ją znaleźć zarówno w produktach do pielęgnacji twarzy, jak i ciała.

W kremach nawilżających i balsamach betaina działa jako składnik nawilżający, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w skórze. W szamponach i odżywkach do włosów może przyczyniać się do zwiększenia miękkości i gładkości włosów.

Przeciwskazania do betainy

Betaina jest zazwyczaj uważana za substancję bezpieczną do stosowania na skórze. Jednak jak w przypadku każdego składnika kosmetycznego, istnieje ryzyko uczulenia lub reakcji alergicznej. Dlatego zawsze warto przeprowadzić test skórny, szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do alergii.

 

Dowody naukowe:

Łagodzenie stanów zapalnych u dzieci z AZS dzięki betainie, właściwości nawilżające betainy i wpływ na barierę lipidową skóry, wzmocniona pielęgnacja skóry dzieci z atopowym zapaleniem skóry dzięki betainie.

dowody naukowe, łagodzenie stanów zapalnych u dzieci

Źródła:

1. „The Efficacy and Safety of a Moisturizing Lotion Containing Betaine and Glycerin in the Treatment of Children with Atopic Dermatitis", Autorzy: Hye Young Kim, Dong Wook Jeong, Sung Ku Ahn, i inni w "Annals of Dermatology," 2018.

2. "Betaine in the Skin Benefits, Risks, and Formulation", Autorzy: Lin LC, Falla TJ, w "Dermatitis: Contact, Atopic, Occupational, Drug," 2014.

3. "A Double-blind, Vehicle-controlled Clinical Study to Evaluate the Efficacy and Safety of MAS063DP (ATOPICLAIR) in the Management of Mild to Moderate Atopic Dermatitis in Pediatric Subjects", Autorzy: Ho VC, Gupta A, Kaufmann R, i inni, w "Pediatric Dermatology," 2007.

 

Betaina to naturalny składnik kosmetyczny, który przynosi wiele korzyści dla skóry. Jej zdolność do nawilżania, łagodzenia podrażnień i ochrony przed utratą wilgoci sprawia, że jest ceniona przez producentów kosmetyków na całym świecie. Jeśli szukasz skutecznego nawilżenia i pielęgnacji skóry, warto sięgnąć po produkty zawierające betainę.

 

 

FAQ - Wszystko, co musisz wiedzieć!

 

Jak betaina działa na włosy?

Betaina działa na włosy, nawilżając je i poprawiając elastyczność. Chroni włosy przed wysuszeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo, betaina może pomóc w utrzymaniu koloru włosów farbowanych, przedłużając trwałość koloru.

 

Gdzie występuje betaina?

Betaina występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak buraki cukrowe, szpinak, quinoa i otręby pszenne. Poza tym, jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym jako składnik nawilżający i kondycjonujący.

 

Co to jest betaina bezwodna?

Betaina bezwodna to forma betainy, która jest pozbawiona wody. Jest to substancja stała, która może być stosowana jako suplement diety lub dodatek do kosmetyków.

 

Betaina z pepsyną?

Betaina z pepsyną to suplement diety, który zawiera betainę oraz enzym pepsynę. Jest często stosowany jako wsparcie dla trawienia, szczególnie w przypadku osób z niskim poziomem kwasu solnego w żołądku.

 

Betaina z buraka?

Betaina z buraka to naturalnie występująca forma betainy, która jest izolowana z soków lub ekstraktów z buraków cukrowych. Jest często używana w kosmetykach i suplementach diety ze względu na swoje właściwości nawilżające i kondycjonujące.

 

Betaina z buraka cukrowego?

Betaina z buraka cukrowego to konkretna odmiana betainy, która jest pozyskiwana z soków lub ekstraktów z buraków cukrowych. Jest wykorzystywana zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym ze względu na swoje różnorodne zastosowania.

 

Betaina do kulek proteinowych?

Betaina może być używana do produkcji kulek proteinowych jako składnik, który poprawia ich konsystencję i smak. Działa również jako substancja wiążąca, pomagając utrzymać kształt kulek.


bottom of page