top of page

Dlaczego noworodek nie przybiera na wadze? Rozwiązanie tajemnicy malutkich wag.


Dlaczego noworodek nie przybiera na wadze
Dlaczego noworodek nie przybiera na wadze

Jeden z najważniejszych wskaźników rozwoju noworodka jest przybieranie na wadze. Jednak czasami zdarza się, że maluszek nie przybiera na wadze tak, jakbyśmy się spodziewali. To powoduje niepokój u rodziców i prowokuje pytanie: dlaczego mój noworodek nie przybiera na wadze? Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, które mogą wyjaśnić tę sytuację. Dzięki temu wpisowi dowiecie się więcej na ten temat.

  1. Karmienie piersią: Jednym z głównych powodów niewielkiego przyrostu wagi u noworodków jest karmienie piersią. Naturalne mleko matki dostosowuje się do potrzeb dziecka, a nie wszystkie maluszki jedzą jednakową ilość. Ważne jest, aby zasięgnąć porady pediatry, który oceni, czy dziecko otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu i rozwija się prawidłowo.

  2. Niedobór pokarmu: Czasami przyczyną niewielkiego przyrostu wagi może być niedobór pokarmu u matki lub niewystarczająca produkcja mleka. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, którzy pomogą znaleźć rozwiązania, takie jak techniki laktacyjne czy suplementacja.

  3. Problemy zdrowotne: Istnieją również różne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na przybieranie na wadze noworodka. Przykłady to problemy trawiennego, takie jak refluks lub nietolerancja pokarmowa, infekcje, niedobory hormonalne czy wrodzone wady rozwojowe. W przypadku braku przyrostu wagi zaleca się skonsultować z pediatrą, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

  4. Efekt uboczny leków: Czasami leki stosowane przez matkę lub dziecko mogą wpływać na proces przybierania na wadze. Jeśli podejrzewasz, że leki mogą mieć wpływ na wagę twojego maluszka, skonsultuj się z lekarzem w celu oceny sytuacji i ewentualnej zmiany terapii.

  5. Indywidualne różnice: Każde dziecko ma indywidualny rytm wzrostu i przybierania na wadze. Niektóre maluszki mają okresy szybkiego przyrostu, a następnie zwolnienie tempa. Ważne jest monitorowanie ogólnego rozwoju dziecka, a nie skupianie się wyłącznie na wadze.

Brak przyrostu na wadze u noworodka może być powodem niepokoju, ale warto pamiętać, że istnieje wiele potencjalnych przyczyn tego zjawiska. Jeśli masz obawy, skonsultuj się z pediatrą, który pomoże ocenić stan dziecka i podjąć odpowiednie działania. Najważniejsze jest zapewnienie wsparcia, regularnych kontroli lekarskich i odpowiedniego żywienia dla zdrowia i rozwoju maluszka.

bottom of page