top of page

Noworodek wychodzi ze szpitala - pielęgnacja w 1 dniach życia noworodka.


Pielęgnacja w 1 dniach życia noworodka
Pielęgnacja w 1 dniach życia noworodka

Pierwsza randka, druga, miesiące znajomości, zaręczyny, ślub, dwie kreski na teście ciążowym i dziewięć miesięcy później zaczyna się projekt życia – rodzicielstwo. Czy jesteśmy w stanie się na niego przygotować w 100%? Oczywiście, że nie. Rodzice są przerażeni, nie wiedzą jak trzymać czy kąpać swoje maleństwo, jak często karmić, co będzie dla niego dobre. Ale na szczęście tutaj strach ma duże oczy. Każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie, potrzebuje innej pielęgnacji. Więc ostatecznie tuziny poradników, rady teściowych i koleżanek mam zostaną wyparte przez własne obserwacje swojej pociechy, spędzanie z nią czasu i obserwowanie, jak reaguje. Drodzy rodzice! Nie bójcie się rodzicielstwa! To będzie piękny okres w Waszym życiu. Pielęgnacja w 1 dniach życia noworodka wcale nie musi być stresująca.


Istnieją pewne standardy, które mogą ułatwić zadanie początkującym rodzicom, jakim jest

m.in. kąpiel i pielęgnacja noworodka. Jak się za to zabrać, na co zwrócić uwagę? Poniżej w skrócie kilka punktów, z którymi warto się zapoznać.

1. Kąpiel – najlepiej zadbać, aby pomieszczanie, w którym będziemy kąpać malucha było

przyjemnie ciepłe, a temperatura wody miała 37 stopniu Celsjusza. Jak o to zadbać? Żadna to filozofia, wystarczy termometr. Na rynku dostępne są prześliczne termometry z akcentem do pokoju dziecięcego, czy specjalnie nakładki do prysznica sprawdzające temperaturę wody. Ale sposób naszych babć, czyli sprawdzenie, czy woda ma odpowiednią temperaturę przedramieniem, też będzie ok.

2. Częstotliwość – niektórzy rodzice mogą myśleć, że im częściej tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Jeśli dziecko nie ulewa mocno, to nie ma konieczności, żeby kąpać je codziennie. Skóra noworodka czy małego dziecka, nie posiada jeszcze dobrze wykształconej warstwy

hydrolipidowej, jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie szkodliwych czynników

zewnętrznych. Nie powinniśmy jej przeszkadzać w samodzielnej regeneracji czy utrzymaniu

naturalnego nawilżenia. Zbyt częste mycie noworodka drażniącymi mydłami powoduje wzrost pH skóry i zanik właściwości ochronnych naskórka. Zalecana ilość kąpieli to trzy razy w tygodniu.

3. Kosmetyki do kąpieli – najlepiej niech będą naturalne, delikatne i dedykowane dla noworodków. Jeśli na opakowaniu mamy taką informację, wówczas mamy pewność, że Safety Assessor zatwierdził kosmetyk jako bezpieczny dla dzieci od pierwszych dni życia. Zaleca się unikać produktów 2 w 1. Aby uzyskać uniwersalność produktu, zawsze jest to kosztem składu. Wydawać by się mogło, że skoro małe dziecko nie ma prawie wcale włosów, to po co szampon. Otóż szampony dedykowane dla noworodków pielęgnują również skórę głowy dziecka, która zwłaszcza na początku wymaga specjalnej pielęgnacji, choćby ze względu na tzw. ciemieniuchę.

4. Kosmetyki po kąpieli – po osuszeniu skóry dziecka w delikatny ręcznik można przystąpić do pielęgnacji kosmetykami, które mają nawilżyć skórę noworodka. Ta jest bardzo podatna na wysuszenia, dlatego zaleca się stosowanie balsamów czy kremów z dużą zawartością

naturalnych olejków. One nie tylko dobroczynnie wpływają na wymagającą skórę dziecka, ale także są łatwe w aplikacji.

bottom of page