top of page

Rozwój dziecka w pierwszym roku życia - kamienie milowe i wsparcie

Zaktualizowano: 24 lis


dziecko trzymane za nóżki przez rodzica
Rozwój dziecka

Właściwy rozwój dziecka w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle ważny - to wtedy bardzo dynamicznie rozwija się ośrodkowy układ nerwowy i podstawowe funkcje psychoruchowe. Powinien być to zatem moment, w którym jako rodzice bardzo uważnie obserwujemy, czy rozwój noworodka przebiega w normie.


Musimy jednak mieć jakiś punkt odniesienia. Bardzo dobrze taką funkcję spełniają tzw. „kamienie milowe” - dokładnie opisane czynności, odruchy i funkcje, które dziecko wykonuje na danym etapie rozwoju. Poniżej opiszemy kilka najważniejszych, odnoszących się do rozwoju motoryki dziecka, które warto mieć na uwadze, gdy obserwujemy naszego maluszka.


Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rączki i ich sprawność. Już w drugim miesiącu życia dziecko powinno utrzymywać w rączce grzechotkę, którą włożymy mu do ręki. W czwartym miesiącu natomiast powinno już nie tylko ją utrzymywać, ale również samodzielnie ją chwytać i po nią sięgać. Właśnie wtedy maluszek powinien zacząć oglądać swoje dłonie. Miesiąc szósty to natomiast czas, w którym dziecko odkrywa potrząsanie grzechotką. Roczne dziecko powinno być już natomiast w stanie utrzymać butelkę.


Nie należy też pomijać w swoich obserwacjach tak zwanej motoryki dużej (koordynacja, równowaga itp.). Dwumiesięczny maluszek powinien unosić główkę w czasie leżenia na brzuszku. W miesiącu czwartym powinien ponadto potrafić podnieść klatkę piersiową leżąc w tej pozycji. Miesiąc szósty to czas na odkrywanie siedzenia, które powinno powoli się stabilizować, początkowo jeszcze z podparciem rączkami z tyłu. Stabilizacja powinna nadejść w dziewiątym miesiącu, a w dwunastym powinny mieć miejsce próby wstawania i chodzenia (początkowo ze wsparciem pomocnej ręki rodzica).

Na każdym etapie rozwoju warto wspierać rozwój świadomości ciała naszego maluszka. Szczególnie polecaną techniką jest masaż Shantala. Pozwala on nie tylko na stymulowanie zmysłu dotyku, ale również na wyciszenie i regulowanie snu maluszka. Jest to też bardzo prosta technika, która może być wykonywana przez rodziców. Do masażu możesz wykorzystać nasz naturalny balsam dla dzieci, oparty na olejach ze słodkich migdałów, kokosów i awokado.


bottom of page